Blogi /

Blogi

Tuberkuloosi võib haigestuda igaüks, kuid sageli haigestuvad nõrgemad

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 15 Märts 2017

Kui tahate täiesti kindel olla, et te tuberkuloosipisikut ei saa, siis ärge hingake, ütleb Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepp. Tuberkuloos on õhu teel leviv piisknakkus ja haigestuda võib  igaüks, see ei ole ainult eluheidikute haigus, haigeks võib jääda täiesti korralik inimene ning kuigi tavaliselt saadakse nakkus lähikondsetelt, ei ole välistatud selle saamine ka kolleegilt. Üldpõhimõte on muidugi see, et köhaga inimene ei peaks tööl käima vaid arsti juurde minema. Köhaga ei levi mitte ainult tuberkuloos, on palju nakkavamaid õhu teel levivaid piisknakkusi.

 

Eesti toitumis- ja liikumissoovitused

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 22 Märts 2017

Riiklike toitumis- ja liikumissoovituste uuendamise protsess algas 2012. a ning lõppes märtsis 2017 toimetatud ja täismahus versiooni avalikustamisega. Eelmised soovitused pärinevad 2006. aastast. 

 

Tütarlaste HPV-vastane vaktsineerimine on vajalik

  • Autor:Martin Kadai, sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik
  • 21 Veebruar 2017

Tütarlaste vaktsineerimisega inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu suudaksime 10 000 tütarlapse kohta nende eluea jooksul ära hoida kuni 125 emakakaelavähi ja 32 muud HPVst põhjustatud vähijuhtu. Samuti ennetaksime mitusadat emakakaela vähieelset seisundit ning väldiksime kuni 44 HPVst põhjustatud vähisurma. 

 

Ülle Laasner - suitsupriidest noortest esimese kaalukate laste vanemate toetusgrupini

  • Autor:terviseinfo.ee
  • 07 Märts 2017

„Kui palju Sa tervisedendusest üldse tead?“ küsib Ülle Laasner ja võtab kapist välja raamatu „Paikkonna tervisedendus 20“. Eesti tervisedenduse viimase kahekümne aasta lugu sai kaante vahele kaks aastat tagasi, raamatu koostajaks Ülle Laasner. Meie vestlusega samal ajal käib Rapla maavalitsuse hoones Ülle organiseeritud väikelaste emade esmaabikoolitus, kust samuti majaringkäigul kord läbi astume. Noorte emade hulgas paistab lisaks suurele beebinukule välja huviline isa. Maavalitsuse seitsmekümnendate stiilis hoones on Ülle Laasneri vaade kabinetiaknast kindlasti midagi sellist, mida parema kliimaga maades kadestada võiks, Raplamaa tervisedendajana jookseb Üllel kaheksateistkümnes aasta. Vesiroosi gümnaasiumi kehalise kasvatuse ja inimeseõpetuse õpetajast sai tervisedendaja neli aastat pärast võrgustiku moodustamist, esialgu õpetajatöö kõrvalt, hiljem täiskohaga.

 

Tervisesõnumi viivad kohale usaldus ja arusaadavus

  • Autor:terviseinfo.ee
  • 17 Veebruar 2017

Vaktsineeritus Norras ulatub 90 protsendini, selle protsendi taga seisavad nii norralaste usaldus oma terviseinstitutsioonide vastu kui pere vanemate liikmete teadlikkus. Ka Norras on olemas väiksemaid vaktsineerimisvastaseid rühmi. Selleks, et säilitada informeeritus ja usaldus vaktsineerimise vastu kasutatakse Norras nii ajakirjandust, reklaamklippe kui sotsiaalmeediat, mille abil hoitakse huvilistega kontakti. Samuti jagatakse pidevat informatsiooni spetsialistidele.