Blogi / SVH ehk südamehaiguste ennetus
SVH ehk südamehaiguste ennetus
- Autor:Merle Leiner (Vireo)
- 27. Märts 2014
Alates 01.juunist 2011 toimub Hasartmängumaksu nõukogu toetusel Vireo SVH ennetusprogramm, kuhu ootame mehi ja naisi, vanuses 35+, kes ei ole viimas(t)e aasta(t)e jooksul tegelenud regulaarselt tervisespordiga ja kellel on vähemalt üks alljärgnevatest SVH riskidest:
- ülekaal (kehamassiindeks on suurem kui 25 kg/m2
- kõrge vererõhk (vähemalt 140/90 mmHg)
- kõrge kolesteroolitase (üle 5 mmol/l)
- suitsetaja
6-kuulises nõustamisprogrammis tegeletakse iga inimesega 6 kuu jooksul individuaalselt.
Nõustamisprogramm sisaldab:
1. Tervisliku seisundi hindamine (60 minutit)
- kaalumine, pikkuse mõõtmine
- KMI välja arvutamine
- vöö- ja puusaümbermõõdu mõõtmine ja suhte arvutamine
- vererõhu mõõtmine
- liikumisaktiivsust mõjutavate terviseprobleemide väljaselgitamine (nt liigeshaigused, astma, diabeet jne)
- treenituse väljaselgitamine (2km käimistesti või Polari fitness testi abil)
- taustaankeet toitumis ja liikumisharjumuste ning töö iseloomu kohta
2. Individuaalse liikumis- ja treeningplaani koostamine (lisaks treeningule on oluline suurendad inimese igapäevast liikumise hulka) ning toitumis soovituste andmine. Individuaalsete eesmärkide püstitamine.
3. Iga kuu toimub 30 minutiline vahehindamine ja konsultatsioon. Vaatame üle eesmärkide saavutamise, analüüsime treening- ja toitumispäevikut. Vahehindamine toimub 5 korda.
4. Lõpphinnang. Kordame tervisliku seisundi hindamise täies mahus, analüüsime treening- ja toitumispäevikut ning anname soovitused edaspidiseks. (60 minutit)
Programmis osalejatel on võimalus tasuta kasutada veebipõhist treening- ja toitumispäevikut. Programmis osaleja nõusolekul näeb kliendi treening- ja toitumispäevikut ka tema juhendaja, kes saab pidevalt analüüsida tehtud sissekandeid ja anda operatiivset tagasisidet.
Vajadusel juhendatakse inimesi pulsikellade ja sammulugejate kasutamisel. Lühemaajaliselt on meil võimalik Polari pulsikellasid ja Omroni sammulugejaid ka ise välja laenutada.
6-kuulise nõustamisperioodi ajal sooritab klient treeningud vastavalt talle koostatud treeningplaanile. Kui inimesele meeldib metsajooks ja tal on see võimalus, siis on treeningplaan vastavalt ka koostatud. Kui keegi eelistab ujumist, jalgrattasõitu või treeninguid spordiklubis, siis koostatakse treeningplaan vastavalt sellele. Meie jälgime pidevalt treeningplaani täitmist ja nõustame treeningkoormuse ja treeningviiside osas.
Treeningplaan sisaldab:
- treeningeesmärke
- treeningu pulsitsoone
- treeningkalenderit
- treeningsoovitusi
- treeningpäevikut
Toitumissoovitused antakse nädala menüü analüüsi alusel.
- arvutame välja põhiainevahetuse energiakulu ja üldise energiakulu, tulenevalt kehalisest aktiivusest, vanusest ja soost
- koostame toidukordade plaani
- selgitame tasakaalustatud toitumise põhimõtteid
Siinkohal ei muuda me inimese menüüd päeva pealt tagurpidi, vaid teeme muutusi samm-sammult. Esmalt lisame vahepalad, nt puuviljad. Edasi vähendame tasapisi rasvasisaldust toidus jne. Tavapäraselt lihtsalt on nii, et inimesed söövad 1-2 korda päevas, ei tarbi piisavalt köögivilju ja söövad liiga rasvast toitu. Kui nädala menüü analüüsist selgub vastupidine olukord, siis on loomulikult ka soovitused teised.
Liiga suured muutused ühe korraga ei ole tavaliselt edukad, seepärast planeerime muutusi väikeste sammudena.
6-kuuline nõustamisprogramm ei ole osalejatele päris tasuta, omaosalus on 30 eurot (6-kuu kohta), mida on võimalik tasuda ka osadena.
Põhiline osa tegevusest on planeeritud toimuma Tartus ja Tallinnas, aga oleme valmis liikuma ka mujale.
Lisainfo ja registreerumine: info@vireo.ee
-
-
Saada kiri: terviseinfo@tai.ee