Uudised / Rahvusvaheline neerupäev 14. märtsil 2013

Rahvusvaheline neerupäev 14. märtsil 2013

  • Autor:Eesti Nefroloogide Selts
  • 13. Märts 2013

Kroonilise neeruhaigusega seotud probleemidele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval 2006. aastast alates (http://www.worldkidneyday.org/).

Small-2013-WKD-logo-colourIdee sellise päeva korraldamiseks pärineb Rahvusvaheliselt Nefroloogide Seltsilt (International Society of Nephrology) ja Rahvusvaheliselt Neeru Sihtasutuste Föderatsioonilt (International Federation of Kidney Foundations).

Rahvusvahelise neerupäeva eesmärkideks on kroonilisest neeruhaigusest teadlikkuse tõstmine ja ennetavate meetmete tutvustamine: riskitegurite kõrvaldamine (suitsetamine, liigne alkoholitarvitamine, kõrge vererõhk), õige neeruhaige dieet ja sobiv kehaline aktiivsus. Oluline on ka meedikute informeerimine nende võtmerollist neeruhaigete avastamisel ja vajalike uuringute läbiviimisel (uriinis albuminuuria määramine ning neerufunktsiooni testimine). Lisaks on neerupäeva eesmärkideks kohalike ja rahvuslikul tasemel tervishoiuga tegelevate ametivõimude informeerimine nende tähtsast osast kroonilise neeruhaiguse epideemia kontrollil ning skriininguprogrammide organiseerimise toetamisel.

Rahvusvahelise neerupäeva teemad on aastate jooksul olnud seotud tähelepanu juhtimisega sellele, et krooniline neeruhaigus on globaalne tervishoiuprobleem, mis on sageli aladiagnoositud ja alaravitud. Kroonilise neeruhaiguse patsiente esineb elanikkonna hulgas palju rohkem kui arvatakse. Eri maades läbiviidud uuringud on näidatud, et krooniline neeruhaigus esineb sageli: ligikaudu igal kümnendal inimesel esineb erineva raskuskategooria tasemel neerukahjustust. Kuna krooniline neeruhaigus võib kulgeda märkamatult, siis seda haigust patsient ei tunne ning kui ka arst ei märka neerufunktsiooni kontrollida, siis arenebki neerupuudulikkus. Oluline on haiguse varajane avastamine lihtsa uriini analüüsi tegemisega. Neerufunktsiooni pidev langus on iseloomulik peaaegu kõikidele kroonilistele neeruhaigustele sõltumata sellest, kas tegemist on suhkur- või kõrgvererõhktõvest tingitud või mõne muu kroonilise neeruhaigusega. Tavaliselt kestab neeruhaigus aastaid, enne kui areneb välja selline lõppstaadiumi neerupuudulikkus, mille puhul on vajalik dialüüsravi või neerusiirdamine.

2013. aasta rahvusvahelise neerupäeva teema on seotud eelkõige meedikute informeerimisega, et pöörata tähelepanu krooniliste neeruhaigete avastamisele ja hoida ära võimalikku lisaneerukahjustust, mis võib ette tulla uuringute käigus või ravimite määramisel: "Neerud kogu eluks: peata äge neerukahjustus!"

Rahvusvahelisel neerupäeval korraldatakse üle maailma erinevates riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele. Eesti Nefroloogide Selts on korraldanud igal aastal teiste erialaseltsidega ühiskonverentse ja sel aastal toimus see koos Taastusraviarstide Seltsiga. Lisaks toimuvad rahvusvahelisel neerupäeval, 14. märtsil üritused ka kõigis Eesti kolmes neerukeskuses – Lääne-Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kus huvilised saavad telefoni teel vestelda neeruarstiga või osa võtta „Neerukooli" tööst, kus räägitakse neeruhaige toitumisest.

Neeruarstid vastavad küsimustele 14. märtsil kl 12–14 järgmistel telefonidel:

  • tel 6511455, 6511450, 6511463 – Lääne-Tallinna Keskhaigla
  • tel 731 8272, 731 8276, 731 8270 – Tartu Ülikooli Kliinikum
  • tel 617 1220, 617 1215 – Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Neerukool: „Neeruhaige toitumine" 14. märtsil kl 14–15:
Tartu Ülikooli Kliinikumi nefroloogia osakonna õpperuum A663, L. Puusepa 8