Uudised / Rimi: alkoholi mittemüümine joobes inimesele on müüjate jaoks väljakutse

Täna toimub Tervishoiumuuseumis Rimi alkoholimüügiteemaline ümarlaud „Kas Eesti vajab uut alkoholi (müügi)poliitikat?". Ümarlaual arutlevad valdkonnaeksperdid selle üle, kuidas jaekauplused saaksid anda oma panuse, et alkoholi tarbimise kultuur Eestis muutuks.

„Eestis tarbitakse rohkem alkoholi kui teistes Euroopa riikides, mis mõjub halvasti nii rahva tervisele ja pikemas perspektiivis ka majandusele," sõnas Rimi Eesti juht Anders Torell. „Selleks, et midagi alkoholi tarbimise trendis muuta, saavad väga palju ära teha just kaupmehed, kuid siinkohal ei maksa unustada, kellel on kaupluses alkoholi müümisel kõige suurem otsustusõigus – nimelt müüjatel."

„Meie kõige suurem probleem Sotsiaalministeeriumi alkoholipoliitika „Rohelises raamatus" sätestatu elluviimisel ning Kaupmeeste Liidu äsjavalminud alkoholi müügi juhendi järgimisel on müüjate motiveerimine," märkis Anders Torell. „Rimi müüjad puutuvad sageli kokku joobes klientidega, kes on tulnud uue pudeli järele, kuid hirm konflikti või koguni füüsilise rünnaku ees on see, mis takistab seadusi järgimast. Joobes kliendiga vaidlemine ja tema teenindamine on ka psühholoogiliselt suur väljakutse ning me soovime, et oma ala eksperdid aitaksid koostada kaupluste teenindavale personalile konkreetsed juhendid ja soovitused, kuidas sellistes olukordades toime tulla."

„Teine teema, mis meie kliente vahel pahandab, on dokumendi küsimine alkohoolse joogi ostmisel. Meie töötajad on loomulikult teadlikud dokumendi küsimise vajadusest. Sageli on nad aga selle küsimisel vastakuti kliendiga, kel seda kaasas pole ning mõistagi ei meeldi talle, kui kaup seepärast ostmata jääks. Seepärast palun inimestelt mõistvat suhtumist, sest seda kõike tehakse ju Eesti inimese elukvaliteeti ja heaolu parandamise eesmärgil – et oleks vähem joobest tingitud liiklusõnnetusi ja muid traumasid, vägivalda ning tervisehädasid," rääkis Anders Torell.

Tervise Arengu Instituudi direktor Maris Jesse sõnas, et tal ei ole alust arvata, et meie kaupmehed oleksid vähem võimekad oma töö korraldamisel kui nende kolleegid mujal riikides, kus joobetunnustega inimestele alkoholi müümine on väga harv. „Olulisim on see, et kaupluste omanikud ja juhtkonnad tõesti mõistaksid nende piirangute eesmärki – kaitsta meie inimesi, kui nende enda otsustusvõime on alkoholist ähmastunud. Kui mõistmine ja tahe on olemas, siis saab kasutada muudes riikides juba olevat kogemust töö korraldamisel nii, et müüja ei tunneks end üksi ja ilma toeta".

Tänasel alkoholiteemalisel ümarlaual Tervishoiumuuseumis arutlevad Riina Raudne – Terve Eesti Sihtasutuse asutaja, tervisepoliitika ekspert, Kristjan Port – Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi direktor, Maris Jesse – Tervise Arengu Instituudi direktor, Mariliis Tael – Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist, Joosep Kaasik – Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja arenduse alal, Marika Merilai – Kaupmeeste Liidu tegevdirektor, Marko Põder – Rimi formaadijuht, Anders Torell – Rimi Eesti juht, Andrija Lilleoja – Rimi turundus- ja kommunikatsioonijuht, Triinu Täht – Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist, Triin Sokk – SA Terve Eesti koolitaja.

Rimi Eesti Food AS kauplused kuuluvad Rootsi kapitalil põhineva Rimi Baltic AB kaupluste hulka, mille ainuomanikuks on ICA Groupile kuuluv ICA Baltic AB. Rimi tugevuseks on tervislik kaubavalik, kvaliteetsed puuviljad ning mitmekesine omatoodete (privat lable) sortiment. Kokku on Rimi Baltic AB-l kolmes Balti riigis 235 kauplust, sealhulgas 40 hüpermarketit (neist 13 Eestis), 64 supermarketit (neist 22 Eestis), 133 odavmüügikauplust (neist 49 Säästumarketit Eestis). Rimi pakub Eestis tööd ligi 2700 inimesele.

 

Lisainformatsioon:
Andrija Lilleoja, Rimi turundus- ja kommunikatsioonijuht
andrija.lilleoja@rimibaltic.com, mob 5635 5449

Katrin Bats, Rimi pressiesindaja
katrin.bats@rimibaltic.com, mob 516 7833