Uudised / Tervise Arengu Instituut avas Sitsi „süstlavahetuspunkti“ teemalise veebilehe

Suure avaliku huvi tõttu rahvasuus Sitsi süstlavahetuspunktina tuntuks saanud Põhja-Tallinna kahjude vähendamise keskuse vastu, koondas Tervise Arengu Instituut keskust puudutava teabe veebilehele www.tai.ee/sustlavahetus.

„Saame Sitsi keskuse kohta iga päev mitmeid teabenõudeid ja meediapäringuid ning oleme keskuse avamist üritanud arutada kohalike elanikega, kuid kahjuks pole teave kõigini jõudnud ja sisuline arutelu õnnestunud,“ selgitas Tervise Arengu Instituudi nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova. „Soovime olla avatud ja koondame infolehele kogu olulise teabe ja värsked arengud.“

Sitsi piirkond on Põhja-Tallinna narkoprobleemi keskmes, kuna seal ristuvad ka külgnevate Pelguranna, Kopli ja Karjamaa asumite narkootikumide tarvitajate liikumisteed. „Kahjude vähendamise keskused on kogu maailmas tõestanud end väga tõhusa vahendina vähendamaks narkokahjusid, eeskätt nakkushaiguste levikut,“ rõhutas Kurbatova. „Kuid me saame seda tõhusalt teha vaid seal, kus on probleem kõige teravam.“

Nii rahvusvaheline kui Eesti ning Tallinna kogemus kinnitab, et kahjude vähendamise keskuse rajamine narkoprobleemiga piirkonda suurendab piirkonna turvalisust, mitte ei vähenda seda. Nii langeb oluliselt piirkonnas süstalde arv, mis tänavatel ja mänguplatsidel vedeledes ohustavad kaaslinlasi, eriti lapsi. Läbimõeldud turvalahendus keskuse ümbruses vähendab seal kuritegude ohtu ning peletab piirkonnast ka sealsed narkodiilerid.

„Mõistame täielikult piirkonna elanike ärevust, mitte kedagi ei vaimustaks teade sellise keskuse rajamisest nende kodu juurde,“ tunnistas Kurbatova. „Kuid oluline on mõista, et me ei rajaks keskust, kui see kujutaks endast kohalikele elanikele ohtu. Meil on läbimõeldud meetmed, mis aitavad inimeste turvalisust suurendada, mitte vähendada.“

„Šveitsis, Taanis ning mitmes teises riigis on kogukonnad ise nõudnud riigilt või omavalitsuselt keskuste avamist, et vähendada narkootikumide tarvitamist tänavatel ning sellega kaasnevat ohtu elanikele,“ märkis Kurbatova. „Paljude narkootikumide tarvitajate ühiskonda naasmine algab just sellistest keskustest - keskuse külastajad on keskmiselt viis korda rohkem valmis abi otsima ja normaalsesse ellu tagasi pöörduma.“

Kahjude vähendamise keskuste peamine eesmärk on vähendada vere kaudu levivate raskete nakkushaiguste, näiteks HIV-i ja C-hepatiidi, levikut. Rahvusvahelised uuringud kinnitavad, et kahjude vähendamise keskuse rajamine vähendab piirkonnas HIV-i levikut ligi 20 protsenti aastas.

„Meie soov on, et kogukond annaks spetsialistidele võimaluse töötada narkootikumide tarvitajatega, sest see on ainus võimalus, kuidas olukord ühiskonnas paremaks muutuks. Õigus inimväärsele elule ja abile on kõigil olenemata nende staatusest,“ lisas Kurbatova.