Tervise edendamine / Töökohal

Mis on TET märgise eesmärk? 

Eesmärk on tunnustada organisatsioonide järjepidevat panustamist oma töötajate tervisesse ja heaolusse. Märgise väljaandmisega toetame töökohtades töötajate tervise ja heaolu kui süsteemse ning pikaajalise protsessiga tegelemist, mis nõuab nii tööandjatelt kui ka töötajatelt pühendumist ja sihikindlust. Märgise taotlemisel oleme kokku sidunud väga olulised valdkonnad – ohutuse ja edenduse.

Kaua märgis kehtib? 

Märgis antakse välja kolmeks aastaks. Perioodi lõppedes on võimalik organisatsiooni esitada märgise pikendamiseks uus taotlus

Kes saavad märgist taotleda? 

Eestis registreeritud juriidilised isikud, kus on vähemalt üks töölepingu või avaliku teenistuse lepingu alusel töötav töötaja.

Kas märgise taotlemine maksab? 

Ei. Kogu märgise taotlemise protsess (sh koolitused) on tasuta.

Kas koolitustel osalemine on kohustuslik? 

Märgise väljaandmise protsessi käigus on taotlejatele võimalik, aga mitte kohustuslik, osaleda temaatilistel veebikoolitustel, mis toetavad tegevuskava koostamist.

Kes peaks olema enesehindamisse ja tegevuskava koostamisse kaasatud? 

Hindamine ja tegevuskava koostamine peaks olema meeskonnatöö. Kindlasti peaks tegevusse olema kaasatud töötajate esindajaid (nt töökeskkonnavolinik) kui ka juhte. Kaasatuse komponent on üks hinnatavatest kriteeriumitest. 

Kuidas täita enesehindamisküsimustiku? 

Enesehindamisküsimustikku täites tuleks arvesse võtta, et seda loevad ka need inimesed, kel ei ole eelteadmist organisatsiooni senisest tegutsemisest. Seetõttu on hästi oluline, et organisatsioonis juba tehtavad tegevused oleksid enesehindamisküsimustikus selgelt välja toodud. Soovitus on lisada kirjeldavat infot pigem rohkem kui vähem. Enesehindamisküsimustikus endale antud hinnangud ei ole seotud tegevuskava hindamisega.

Mida hinnatakse ja kes hindab? 

Kõik taotlejad läbivad Tööinspektsiooni eelhindamise, mille käigus kontrollitakse taotleja kahe viimase aasta andmeid, sh järelevalve, töövaidluste lahendamine, kas ja mis põhjustel on juhtunud tööõnnetusi või kutsehaigestumisi ning kuidas on taotleja võtnud kasutusele ennetusmeetmed. Tegevuskavade hindamisele pääsevad need taotlejad, kelle puhul Tööinspektsioon eelhindamise käigus olulisi puudusi ei tähelda

Taotleja esitatud tegevuskava hindab vähemalt kolmeliikmeline komisjon. Komisjoni kuuluvad esindajad eri asutustest, kes on välja toodud taotlemise tingimustes (Tervise Arengu Instituut, Tööinspektsioon jt).  Hindamiskriteeriumid on leitavad küsimustiku ja tegevuskava vormi failis. 

Millest tegevuskava koostamisel alustada?  

  1. Moodustage meeskond, kui seda eneseanalüüsi puhul juba ei tehtud.
  2. Valige välja, milline on teine prioriteetne suund, millele tegevuskavas tähelepanu pööratakse. Tegevuskavas peab olema kaks tegevussuunda – kohustuslik on vaimse tervise tegevussuund, teine on organisatsiooni enda valida, kuid valik peaks tuginema enesehindamisküsimustiku hinnangutel.
  3. Tutvuge hindamiskriteeriumitega, mille alusel komisjon hindab. See annab palju viited, millised on komisjoni ootused tegevuskavale ning millele hindamisel tähelepanu pööratakse. 
  4. Mõelge koos meeskonnaga läbi ja sõnastage eesmärgid, mõõdikud, tegevused ning kirjeldage neid piisavalt selgelt. Oluline on, et tegevused on kooskõlas eesmärgi ja mõõdikutega. 

Milline on hästi sõnastatud eesmärk? 

Hästi sõnastatud eesmärk ja mõõdikud annavad vastuse järgmistele küsimustele.

  • Mida tahetakse muuta/saavutada ja kuidas on plaan seda teha?
  • Kui palju ja mis ajaks soovitakse midagi muuta/saavutada?
  • Miks soovitakse midagi muuta/saavutada?  

Kõik hästi sõnastatud eesmärgi kriteeriumid ei pea ilmtingimata olema mahutatud ühte lausesse, vaid üldsõnalisemat eesmärki võivad täiendada konkreetsed ja mõõdetavad mõõdikud. Mõõdikute sisu peab kokku sobima eesmärgiga ehk mõõdiku kaudu peab olema võimalik hinnata, kas eesmärk saavutati. Mida spetsiifilisem seos eesmärgi ja mõõdiku vahel, seda parem (üldine heaolu vs. mõni konkreetsem rahulolu aspekt). 

Tööandjate näiteid hästi sõnastatud eesmärkidest ja mõõdikutest. 

eesmärgid ja mõõdikud