Tervise edendamine / Töökohal

Tööelus on pauside tegemine eluliselt oluline. Paus annab kehale puhkust rutiinsetest töövõtetest või vaimule pingelisest mõttetööst. Paus võimaldab võtta aja maha ja mõelda järele, mida ja miks sa parajasti teed, ning leida uut energiat, et tehtu lõpuni viia.

seiklusrada

Tervise Arengu Instituut teeb traditsioonilise üleskutse pikendada puhkusteperioodi ja pidada septembris paus alkoholist. Alkoholi tarvitamisele on meie ühiskonnas endiselt suur sotsiaalne surve. Tervise Arengu Instituudi uuringute kohaselt küsitakse 57% juhtudest, kus inimene alkoholist keeldub, miks ta ei tarbi ning 43% juhtudest pakutakse keeldumisest hoolimata seda talle ikkagi.

Tööandja saab kujundada hooliva ja alkoholivaba töökeskkonna

Hooliv tööandja on kursis, et töötajad võtavad tahtmatult tööle kaasa ka kodused mured ja rõõmud. Rutiinne või pingeline töö, keerulised suhted kolleegide või klientidega võivad olla need tegurid, millega toimetulekuks otsitakse lahendust alkoholist või muudest uimastitest, aga see võib tuua kaasa probleeme nii kodus kui ka töökohal. Tervise Arengu Instituudi uuringus oli 62% vastajaist kogenud elu jooksul muret või raskusi lähedase alkoholitarvitamise tõttu. 

Mõned mõtted, mida saab töökohas teha

  • Aidake luua häid sotsiaalseid suhteid töökohal ja kinnitage töötajale, et tema panus on oluline, see aitab töökogukonnal tunda end väärtustatuna ning ühtsena.
  • Pakkuge töötajatele infot „Septembris ei joo“ aktsiooni kohta ja võimalusi arutleda, miks on kasulik pidada kainet septembrit. Hea võimalus on anonüümne (veebi)tahvel, kuhu inimesed saavad oma mõtted või kogemusi kirja panna, nt mis on abiks motivatsiooni leidmisel.
  • Uurige töötajatelt, mis neid kõnetaks ja korraldage oma töötajatega septembris mõni uus põnev ühistegevus või uus lõõgastusviis (ühine tiimipäev looduses, kultuuriürituse ühiskülastus, liikumissündmusel osalemine vms). Ideid alkovaba puhkuste ühiseks veetmiseks leiab alkoinfo veebilehelt.
  • Korraldage individuaalseid arutelusid, et uurida, kuidas töötaja tunnetab oma igapäevatöö pingeid, millised on tema toimetulekumehhanismid ja kuidas saaks tööandja abiks olla.
  • Tähistamiste ja ühissündmuste raames saab tööandja pakkuda alkovabu jooke. Teadmised ja oskused, kuidas valmistada lihtsaid mokteile, smuutisid jne on ka tervisekäitumist toetav tegevus, mida tööandja saab korraldada. Ideid leiab alkoinfo veebilehelt.
  • Julgustage töötajaid märkama kaaslasi, kellel võib olal vaja tuge alkoholist loobumisel, vältides sealjuures tema häbimärgistamist. Siingi on võimaluste leidmisel abiks alkoinfo veebileht.
  • Septembri lõppedes võib jätkata aktsiooniga „Septembrini ei joo“, et hoida tervislikke harjumusi ja teha seda ka jaanuaris nagu soomlased või britid, või veebruaris nagu austraallased. „Septembris ei joo“ on hea võimalus, et vajaduse korral algatada oma töökultuuris muudatusi (nt alkoholivabad ühissündmused ja firmakingid).

Miks tasub võtta septembris alkoholist puhkus?

Iga aastaga on „Septembris ei joo“ aktsiooni tuntus kasvanud üha enam ja 2022. a kampaania järeluuringu alusel teeb 78% aktsioonis osalejatest seda korduvalt. Alkoholivaba september on võimalus end paremini tundma õppida ja kogeda, millist kasu tunned alkoholivabast ajast. Kuu aega alkoholita näitab selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled. Ole uudishimulik ja positiivne ning jälgi oma mõtteid ja tundeid.

  • Vähendad riski haigestuda rasketesse haigustesse, sh vähki. Alkohol on kantserogeenne aine, millel on tõendatud seos mitme vähkkasvajaga.
  • Unekvaliteet läheb paremaks. Unel on elukvaliteedile väga oluline mõju. Õhtune alkoholi tarvitamine häirib und – see teeb on rahutuks, ärgatakse sagedamini ning raskem on uuesti uinuda.
  • Kehakaal väheneb. Alkoholis on suur kogus kaloreid. Näiteks pooleliitrisest 5,2% õllest saab samapalju kaloreid kui korralikust hamburgerist.
  • Välimus paraneb.
  • Stress väheneb.
  • Töötulemused paranevad. Rohkem energiat ja selgem pea suurendavad inimese produktiivsust ja võimet erisuguste probleemidega hakkama saada.
  • Suhted paranevad. Jäävad ära mõttetud tülid, valetamised, inimesed usaldavad sind rohkem ning sul on enam võimalusi veeta kvaliteetaega oma lähedastega.
  • Eneseusk ja enesega rahulolu suureneb. Alkoholivaba september on praktiline kogemus ja proovikivi iseendast võitu saamiseks. Kui see õnnestub, paraneb eneseusk ja -hinnang. Kui ei õnnestu, siis ära heida meelt – sinu tervis võitis iga päeva ja tarbimata jäänud alkoholikoguse võrra.
  • Pärast pausi on kergem juua mõõdukalt. Alkoholist pausi võttes väheneb tolerants alkoholi suhtes, seetõttu tunned alkoholi toimet ka väiksematest kogustest ja suurte koguste tarvitamine tundub mõttetu.

Ära loobu, vaid otsusta septembri lõpus, kas see kogemus muutis midagi paremaks või õpetas sulle midagi enda kohta!

Autor: Tervise Arengu Instituut

Allikad ja lisalugemist