Valdkonnad / Narkootikumid

Praeguseks on olemas väga head teadmised sellest, mis aitab ära hoida või vähendada vaimse tervise probleeme ja uimastite tarvitamist, vägivaldset ja õigust rikkuvat käitumist, koolikohustuse mittetäitmist jms. Samal ajal ei ole suurem osa reaalselt ellu viidavast tegevusest tulemuslik ega oma positiivset mõju inimese käitumisele. Ennetustöö elluviimisel on oluline lähtuda teadusest ja võtta arvesse eetilisi asjaolusid, et saavutada reaalseid ja kestvaid positiivseid muutusi.

Probleemi üheks põhjuseks on peetud otsustajate ja praktikute vähest teadmist tulemuslikust ennetusest, mistõttu on Euroopas seatud siht arendada ennetusvaldkonnas tegutsejate oskusi ja teadmisi ning laiendada ennetuse alus- ja täiendusõppe võimalusi. Ka Eestis on leitud, et paljud spetsialistid ei saa kõrgkoolis õppides teada, kuidas uimastite tarvitamist ära hoida. 

Rahvusvaheliselt on välja töötatud ennetuse õppekava (Universal Prevention Curriculum), mida õpetatakse nii alus- kui ka täiendusõppena. Koolitus keskendub eri teemadele: uimastite tarvitamise põhjused ja suundumused, ennetusteaduse lähtekohad ja teooriad, tõendusel toetuvad ennetustegevused (peres, haridusasutuses, kogukonnas, meedias ja töökohal) elukaare eri etappidel, ennetuse eetilised küljed, ennetustegevuste hindamine ja huvikaitse ennetuses. Euroopas (sh Eestis) rakendatakse õppekava kohandatud versiooni, mis on suunatud eeskätt otsustajatele ja poliitikakujundajatele (EUPC). Koolituse kohandamist ja elluviimist Eestis alustati 2017. a, sellele eelnes uuring, et mõista ennetusõppekava sobitumist Eesti oludesse. Ennetuskoolitus annab:

  • alusteadmised tulemuslikust ennetustööst;
  • oskuse valida ennetuseks sobivaid meetodeid;
  • oskuse anda sidusrühmadele edasi ennetuse põhimõtteid;
  • oskuse kasutada tulemuslikke meetodeid ning koordineerida tulemuste hindamist;
  • teadmised, kuidas toimib ennetus pere-, kooli-, töökoha-, kogukonna-, keskkonna- ja meedia kaudu.

Koolituse eesmärk on luua valdkonnas tegutsevate inimeste seas ennetusest ühesugune arusaam. Koolitus keskendub uimastiennetusele, kuid neid teadmisi on võimalik kasutada teistegi riskikäitumiste puhul. 

Koolitusele lisaks on Euroopa oludele sobivaks kohandatud ennetuse käsiraamat, mis on kättesaadav inglise keeles ja eesti keeles. 

2019. aastal alustati ka rahvusvahelise EUPC koolitajate võrgustiku arendamisega. Koolitajate võrgustikku haldab Euroopa narkootikumide ja narkomaania seirekeskus (EMCDDA), rahvusvaheliste koolituste ja koolitajate kohta saab lisainfot EMCDDA veebilehelt.